Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ÚVODNÁ STRÁNKA OBCE BAĎAN

Obecný úrad

Baďan č. 11

969 01  Baďan

 

Tel./fax: 045/672 66 24

Mobil: 0918 892 842

Mobil - starostka obce: 0907 358 377

E-mail:

Starostka obce: starostka@badan.sk

Všeobecné informácie: info@badan.sk

Podateľňa: podatelna@badan.sk

Sťažnosti: staznosti@badan.sk

Správa stránky: webmaster@badan.sk

 

poloha Obecného úradu


 

Nenašli sa žiadne akcie

Využitie dreva kedysi... a dnes

Končí sa leto, zjesenieva sa a aby nám to nebolo ľúto, začínajú sa rôzne obecné podujatia. Jedným z nich bol aj 18. ročník Podsitnianskych dní hojnosti v Baďane, ktorý sa konal v sobotu 8. septembra. S myšlienkou organizovať festival, prišlo vedenie obcí spojených v OZ Mikroregión Južné Sitno. Impulzom bola snaha ukázať ako sa kedysi žilo a pohostiť všetkých návštevníkov regionálnymi špecialitami. Veruže, bolo aj teraz z čoho vyberať: kačacinka, lokše, guláš z diviny, grilované klobásky, pečené prasa, párance, domáce rezance s makom a orechami a rozmanité koláčiky domácich gazdiniek. A, samozrejme, aj čerstvý burčiak a výborná domáca pálenka.

20180908_122239.jpg

No nielen jedlo prilákalo do Baďana hostí. Na pódiu sa vystriedalo niekoľko skvelých folklórnych súborov a speváckych skupín: FSk z Kopaníc, DFS Prvosienka z Banskej Bystrice, Sliackovci, DFS Tekovanček zo Starého Tekova, FS. Poničan z Poník, FS Hriňovčan z Hriňovej, SSk Rudnianka z Rudna nad Hronom. Najmladšie speváčky tohto podujatia (3 – 4 roky) sa predviedli ako suverénne členky FSk Baďančanka, ktorá celý program zavŕšila. Milým bonusom pre deti bolo vystúpenie Sníčka HUGA, s ktorým si mohli deti zašantiť a urobiť si po vystúpení spoločnú fotografiu. Milým preto, že na podujatiach tohto druhu sa na deti často zabúda. Áno, skákacie hrady a nafukovacie šmykľavky sú už takmer všade, ale deti by určite so mnou súhlasili, že je to pre ne málo. V Baďane mali k dispozícii aj tvorivé dielne. Najväčšej obľube sa tešil pedig a maľovanie sadrových odliatkov.

FS Prvosienka z Banskej Bystrice

Sníček Hugo s deťmi

Tvorivé dielne

Tento ročník podujatia bol zasvätený drevu. Ukážkam rôznych možností využitia dreva a tiež opracovania dreva od tradičného ručného až po moderné pomocou motorových píl.
Tak sa v sobotu naše parky premenili na „drevárske dielne“. V jednom majstri tesári predvádzali výrobu ručne tesaných trámov, v ďalšom majstri rezbári predvádzali výrobu zubcov do hrablí, porísk, drevených dekorácií a majster pilčik priamo počas podujatia vyrezal dve sochy v životnej veľkosti.

Škola tesania trámov

Výroba zubcov do hrablí

Výroba porísk

Výroba drevených dekorácií

Výroba sochy v životnej veľkosti

S tohtoročnými dňami hojnosti v Baďane boli však spojené aj iné zaujímavosti:

  1. V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva odznela prednáška Ing. arch. Ivety Chovanovej o objavení románskej rotundy (dnešný Evanjelický a. v. kostol v Baďane).
  2. Keďže sa práve v tento deň v Banskej Bystrici na námestí SNP stretli ľudia v krojoch, aby vytvorili slovenský rekord – aj Baďan prispel svojou troškou. V pozvánke vyzýval návštevníkov, aby prišli v krojoch. Podarilo sa ich zhromaždiť až 228 (vrátane členov vystupujúcich súborov), čo je celkom slušné číslo. Pri pohľade na nich sme si opäť mohli potvrdiť, že ľudová tvorba, ktorá sa odzrkadlila aj v tvorbe krojov, má svoju trvalú hodnotu a svojou krásou očaruje dodnes.     

Podpora Dňa kroja z Baďana

Hnacím motorom celého podujatia bola starostka obce Ľubica Kuková. S radosťou tlmočíme jej veľké ĎAKUJEM všetkým, ktorí sa na príprave podujatia podieľali, všetkým, ktorí naň prispeli, všetkým, ktorí na ňom nadšene vystúpili, všetkým, ktorí naň prišli, jednoducho všetkým, ktorí sa postarali o skvelú atmosféru.  

Alena Dzvoníková


 


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka