Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ÚVODNÁ STRÁNKA OBCE BAĎAN

Obecný úrad

Baďan č. 11

969 01  Baďan

 

Tel./fax: 045/672 66 24

Mobil: 0918 892 842

Mobil - starostka obce: 0907 358 377

E-mail:

Starostka obce: starostka@badan.sk

Všeobecné informácie: info@badan.sk

Podateľňa: podatelna@badan.sk

Sťažnosti: staznosti@badan.sk

Správa stránky: webmaster@badan.sk

 

poloha Obecného úradu


 

S finančnou podporou.jpg


 

Nenašli sa žiadne akcie

Vítanie jari - Veľkonočné trhy a dielničky 2018

Štyri dni po  príchode jari (podľa kalendára) sme sa aj v našej obci rozhodli odprevadiť zimu a otvoreným priehrštím privítať jar. Ako malá dedinka, ktorá sa snaží o zachovanie zvykov našich predkov,  sme sa vrátili do minulosti k pohanskému zvyku, ktorým je vynášanie Moreny. Morena je slamená figurína ženy, pre niektorých symbol choroby a smrti, pre iných symbol zimy. Tak, či tak určite všetci chceme, aby od nás odišlo jedno aj druhé. A tak sa žienky z FSk Baďančanka podujali, že  Morenu od nás vynesú. Zhotovenú figurínu v pracovnom kroji priniesli k najbližšiemu potoku, tam ju podpálili a hodili ju do vody. Tá ju unášala preč a s ňou odchádzali choroby, smrť a aj zima. Všetko sa to odohrávalo v sprievode piesní a hudby, o čo sa postarali Zvolenskí vrchári, spevácka skupina z Kopaníc a naša Baďančanka.

Vynášanie Moreny v podaní FSk Baďančanka

Vzhľadom na to, že o týždeň tu už máme Veľkú noc, obec v spolupráci s POS v Žiari nad Hronom a ZŠ s MŠ Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach pripravili pre prítomných hostí tvorivé dielničky. Tu bola možnosť vyrobiť si niečo z hliny, upliesť si košík alebo stojan na servítky z pedigu, korbáč z vŕbového prútia alebo rôznymi technikami vyzdobiť vajíčka. Toto privítali hlavne deti, ktoré sa tu mohli realizovať. Dielničky boli umiestnené v sále kultúrneho domu.

Maľovanie vajíčok

Ako hostitelia sme nezabudli ani na hladné brušká prítomných a pripravené boli pre nich jedlá spájajúce sa s Veľkou nocou. Pochutnať si mohli na pečenom jahňati, kapustnici, haluškách s kyslou kapustou a slaninkou, baraňom perkelte, ale i sladkých lekvárových pirohoch s makom. Šikovné gazdinky  z našej obce im napiekli aj sladké koláčiky, za čo im touto cestou ďakujeme.

Príprava pirohov

Návštevníci mohli tiež obdivovať prácu a výrobky tradičných remeselníkov a predajcov regionálnej značky HONT, u ktorých si mohli zakúpiť výborné špeciality, či krásne ozdoby.  

Členky ECAV Baďan ponúkali svoje výrobky

Predajcovia výrobkov regionálnej značky HONT

Počasie nám prialo, hostí nás navštívilo veľa, zimu sme vyhnali, tak si snáď môžeme povedať, že aj druhý ročník „Vítania jari“ sa nám vydaril k spokojnosti všetkých.


 
Pridať reakciu
Text:
Podpis:


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka