Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Tufové pivnice

V chotári obce Baďan, v časti Klastava sú zachované staré pivnice. Nachádzajú sa nad cintorínom v blízkosti lesa. Vytesané sú v skale a v ich vnútri sú miestnosti v tvare fľaše. Teplota v nich sa počas zimy a leta mení len minimálne. Pohybuje sa od 12 do 17 °C.

Diery v tvare fľaše v jednej z pivníc

Čistenie diev v tvare fľaše_1

Čistenie diev v tvare fľaše_2

Diera v tvare fľaše po vyčistení

Informácie o pivniciach sa v písomnej forme nezachovali, ale vďaka miestnym občanom sa rozprávaním prenášajú z generácie na generáciu.

Šírenie informácií o pivniciach z generácie na generáciu

Podľa rozprávania najstarších obyvateľov boli pivnice kedysi vraj sýpkami, no pred tureckým vpádom slúžili aj ako väzenie. Počas II. svetovej vojny zas slúžili ako skrýše pre obyvateľov Klastavy.  Po II. svetovej vojne „klastavania“ pivnice využívali predovšetkým na uskladnenie zemiakov, zeleniny, ovocia, či domáceho vína. Aktívne ich využívali do roku 1970.  Ľudia časom však neocenili kvalitu týchto pivníc. Porobili si tak vlastné a do týchto pomerne vzdialených pivníc, už viac nemuseli chodiť.

Po tom, ako ich ľudia prestali využívať, sa takmer „stratili“ pod nánosom zeminy. 14. júla 2013 starostka obce „zorganizovala“ brigádu a zúčastnení dobrovoľníci z obce pivnice a ich okolie vyčistili. 

Zasypané pivnice (foto z rl 2011)

Brigáda čistenia pivníc 14.7.2013_1

Brigáda čistenia pivníc 14.7.2013_2

Brigáda čistenia pivníc 14.7.2013_3

Účastníci brigády (14.7.2013)

Pivníc na Háji je vraj 6, možno 7, no vyčistené a prístupné pre verejnosť sú len 4 z nich. Zavedú Vás k nim smerové tabule v obci Klastava (prístupné od informačnej tabule č. 4 - Klastava).

Štyri pivnice po vyčistení

Smerovka, ktorá Vás k pivniciam "zavedie"

Pivnice archeologicky preskúmal Andrej Kmeť, ktorý 12. novembra 1902 osobne navštívil Klastavu. V lokalite „Na háji“ prezrel pivnice vykresané do trachytového tufu.  Porovnal ich s pivnicami v Dolných Jabloňovciach v lokalite Plieška, ktoré preskúmal 21. októbra 1902. Jeho konštatovanie o pivniciach v Klastave a Dolných Jabloňovciach o tom, že pochádzajú z praveku, zostáva dodnes nedoriešeným problémom. V dostupných historických prameňoch sa zmienky o pivniciach v obdobiach stredoveku, raného novoveku nepodarilo nájsť. Ako jednu z alternatív chronologického začlenenia pivníc je možné zaradenie do obdobia takmer 150 ročnej osmanskej (tureckej) expanzie.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka