Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Poloha

Administratívna poloha

Podľa súčasného administratívneho delenia SR, patrí obec Baďan do Banskobystrického kraja, okresu Banská Štiavnica. V rámci okresu, sa obec nachádza v jeho južnej časti. Hraničí s katastrami obcí: Beluj (okres Banská Štiavnica) na východnej strane, Počúvadlo (okres Banská Štiavnica) na severozápadnej strane, Jabloňovce (okres Levice) na západnej strane. Súčasťou obce Baďan je aj obec Klastava. Ich južná hranica susedí s katastrom obce Ladzany (okres Krupina).

 

Matematická poloha

Matematická poloha obce je daná jej polohou na Zemi a dá sa vyjadriť v podobe súradnicového systému. Katastrálne územie obce je ohraničené zemepisnými súradnicami - 48° 19′ 56″ N, 18° 50′ 27″ E; (48.332222°, 18.840833°). GPS súradnice: 48.331539, 18.840645. Nadmorská výška obce sa pohybuje v intervale od 410 m n.m. do 600 m n.m.

 

Geomorfologická poloha

Obec tvoria dve katastrálne územia – Baďan a Klastava. Územie sa nachádza v CHKO Štiavnické vrchy, ktoré je súčasťou celku Slovenského stredohoria a v južnej časti Sitnianskej vrchoviny, prechádzajúcej do Podunajskej pahorkatiny. Južná časť, v ktorej sa územie nachádza, je prechodom od masívu Sitna cez fluviálne rezanú vrchovinu a podvrchovinu v oblasti Klastavy. Masív Sitna podnietil radiálnu riečnu sieť, súčasťou ktorej je Baďanský a Klastavský potok.                                                           

Hlavným faktorom lokalizácie obce bola pravdepodobne náves (priestor v strede dediny alebo dedinské námestie), ktorá tvorí centrum obce. Ide teda o sídlo, v ktorom sú domy sústredené okolo návsi. V rámci podôrysno-genetického typu sa jedná o dedinu so štvoruholníkovou návsou. Je to typ dediny s námestím, v ktorej má náves tvar štvoruholníka, najčastejšie obdĺžnika.

 

Dopravná poloha

Vlastná vnútorná dopravná sieť obce pozostáva z ciest II. a III. triedy (Počúvadlo - Levice, Baďan -Klastava - Beluj) spájajúce ťah Levice - Banská Štiavnica, Počúvadlo - Krupina a sídla Baďan - Klastava s príslušnou sprievodnou infraštruktúrou.

 

Poloha územia obce Baďan voči centrám rozvoja

Súčasťou obce Baďan, ako je uvedené vyššie je aj obec Klastava. Obce mali v minulosti veľmi slabo rozvinutú výrobnú základňu. Ťažisko hospodárskej aktivity obcí bolo predovšetkým späté s poľnohospodárstvom, menej s lesníctvom a drobným dedinským remeselníctvom. Poľnohospodárstvo sa ako hlavná činnosť udržala až do súčasnosti, kde však už neplní funkciu výrobného odvetvia. Poľnohospodárska aktivita je v súčasnej dobe viac-menej sústredená na pasienkárstvo a krmovinárstvo.

V súčasnosti je pracovných príležitostí priamo v obci veľmi málo, z tohto dôvodu väčšina obyvateľstva odchádza za prácou do okolitých miest, predovšetkým do Banskej Štiavnice a Levíc. Obec je s uvedenými mestami prepojená cestnou komunikáciou a jej vzdialenosť sa pohybuje okolo 25 km.

AH BADAN.JPG

 


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka