Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ÚVODNÁ STRÁNKA OBCE BAĎAN

Obecný úrad

Baďan č. 11

969 01  Baďan

 

Tel./fax: 045/672 66 24

Mobil: 0918 892 842

Mobil - starostka obce: 0907 358 377

E-mail:

Starostka obce: starostka@badan.sk

Všeobecné informácie: info@badan.sk

Podateľňa: podatelna@badan.sk

Sťažnosti: staznosti@badan.sk

Správa stránky: webmaster@badan.sk

 

poloha Obecného úradu


 

S finančnou podporou.jpg


 

Nenašli sa žiadne akcie

Podsitnianske dni hojnosti: "Hostina na Husacom pľaci"

Druhú septembrovú sobotu sa milovníci folklóru už po 17-ty krát stretli na Podsitnianskych dňoch hojnosti. Tento rok sme opäť pripravili hostinu na „Husacom pľaci“. Bol to malý reparát za minulý rok, ktorý sme podľa hodnotenia niektorých návštevníkov, tento krát absolvovali oveľa lepšie. Jedla sme mali na výber. V ponuke bola samozrejme husacina s lokšami, grilované klobásky, pečené prasiatko, párance, guláš z diviny, chutné domáce koláčiky našich gazdiniek a na „zapitie“ špecifické víno z „Perja“, burčák a dobrú domácu pálenku...

Husacina s lokšou

Prítomných už tradične v obci privítala starostka obce, Ľubica Kuková spolu s Jozefom Banokom st. O kultúrny zážitok sa postarali folklórne súbory: DFS Podpoľanček z Detvy, FSk Rozmarín z Pliešoviec,  MSSk Veselí chlapci z Veľkých Kozmáloviec, Heligonkári – rod. Sliacka, rod. Bradová, Vladimír Vozár a Samuel Kuka, FS Furmani z Nitry či FS Partizán zo Slovenskej Lupče.

DFS Podpoľanček z Detvy

Hlavný program v podaní členiek FSk Baďančka a dobrovoľníkov z obce, začal o 14-tej hod. ukážkami jesenných prác, a to: vylamovanie, viazanie, sušenie, moržovanie kukurice, ktorú následne zabarili, aby sa mohla použiť na štopanie husí. Ďalej to bolo rozbíjanie orechov, ktoré deti povyberali zo škrupiniek, aby boli pripravené na pečenie sladkých domácich koláčov. Okolím sa niesla aj nezabudnuteľná vôňa slivkového lekváru, ktorý šikovné ženičky varili v kotli a návštevníci ho mohli ochutnať. Ak niekomu zachutil, mohol si zakúpiť aj domov. Nechýbalo ani hakľovanie kapusty, ktorú nohami natlačili do suda, aby sme si na nej mohli pochutnať aj v zime. Muži prítomným predviedli mletie a prešovanie hrozna. Po ukončení týchto prác mali hostia asi tak hodinku na načerpanie energie, prípadne doplnenie tekutín a potom sme sa s vervou pustili do súťaže o „Najrýchlejšiu prípravu hostiny“.

Viazanie kukurice v podaní členiek FSk Baďančanka (zľava: Anna Bajnoková, Iveta Buzmová, Anna Pomothyová, Janka Blašková)

Do súťaže sa prihlásili štyri trojčlenné družstvá:  z Jabloňoviec, Pukanca, Kalnej nad Hronom a Dekýša. Prvou súťažnou úlohou bolo moržovanie kukurice, ktorá je potrebná na vykŕmenie husi. Druhou úlohou bolo čo najrýchlejšie pokrájať časť hlávkovej kapusty. Tá bola neoddeliteľnou prílohou k pečenej husi. Posledná a aj najťažšia bola tretia úloha. Súťažiaci dostali zarezanú hus, ktorú museli najprv ošklbať „na sucho“ (aby sa perie mohlo počas dlhých zimných večerov popárať do vankúša), obariť na kvalitnej (52%) domácej pálenke a nakoniec hus vypitvať.

Súťažné a zároveň víťazné družstvo z Jabloňoviec

Po absolvovaní uvedených úloh, začala práca porotcov, ktorí hodnotili nielen rýchlosť, ale aj kvalitu odvedenej práce súťažných družstiev. Porota v zložení: Emília Janovicová, Mária Ondrejková, Jozef Čery, Igor Hindi a Marek Dodok sa dohodli a za víťaza súťaže vyhlásili družstvo zo susedných Jabloňoviec. Víťaznému družstvu sme sľúbili hus, no keďže my baďančania sme štedrí a pohostinní, hus, si odniesli všetky súťažné družstvá. Okrem husí, ktoré si súťažiaci pripravili, si od nás odniesli víno z „Perja“ a upomienkové predmety o našej obci.

Celým podujatím návštevníkov hovoreným slovom sprevádzala Renáta Taligová z Pohronského osvetového strediska v Žiari nad Hronom, ktorej za skvelý výkon veľmi pekne ďakujeme.

O navodenie pravej dedinskej atmosféry sa postaralo aj mnoho remeselníkov, ktorí k nám prišli odprezentovať svoju prácu, alebo skôr záľubu. Okrem diel remeselníkov si návštevníci mohli odniesť aj ručne maľovaný portrét, ktorý priamo v obci na počkanie zhotovil akademický maliar.

Jarmok remeselných výrobkov

Na svoje si prišli aj deti, ktoré si mohli zaskákať na nafukovacom hrade, alebo sa premeniť na čokoľvek si spomenuli, k čomu im dopomohli šikovné ruky pani maliarky, ktorá maľovala  na tvár.

Touto cestou Ďakujeme: všetkým, ktorí pomohli pri organizácii a realizácii podujatia, gazdinkám z obce za množstvo vynikajúcich koláčikov... a v neposlednom rade návštevníkom, ktorí nás možno napriek minuloročnému  sklamaniu navštívili aj tento rok.

Návštevníci podujatia

Dúfame, že budúci rok sa stretneme opäť. Už teraz sa Vás všetkých tešíme a rozmýšľame nad témou, ktorou sa bude niesť 8. september 2018 v obci Baďan :)

Viac fotografií vo Fotogalérii

Podsitniadske dni hojnosti 2017 - napísali o nás...


 


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka