Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

ÚVODNÁ STRÁNKA OBCE BAĎAN

plagát 2017.jpg


 

27.8.2017   14.00

FT.jpg

Viacúčelové ihrisko Baďan

Futbalový turnaj

obec Baďan

Organizuje obec Baďan pri príležitosti dňa otcov. Športové podujatie pre občanov obce a chalupárov. Futbalové zručnosti si merajú slobodní, ženatí a chalupári z obce. Pre zúčastnených je pripravené malé občerstvenie.


 

9.9.2017   11:00

Koláž PDH.jpg

obec Baďan

Podsitnianske dni hojnosti - Hostina na Husacom pľaci

obec Baďan

Folklórny ľudový festival zameraný na návrat k ľudovým zvykom a tradíciám. Hlavný program sa bude niesť v znamení „hostiny“ a prípravy na ňu - vylamovanie a moržovanie kukurice, hakľovanie kapusty a tlačenie do suda, mletie a prešovanie hrozna, rozbíjanie a vyberanie orechov, varenie slivkového lekváru.

Ochutnať môžete husacinu s lokšami a kapustou, lokše s masťou, párance, guláš z diviny, grilované klobásy, pečené prasa koláče a pagáče našich šikovných gazdiniek, burčák a domácu pálenku.

Počas festivalu vystúpia: DFS Makovička z Hliníka nad Hronom, FSk Rozmarín z Pliešoviec, MSSk Veselí chlapi z Veľkých Kozmáloviec, FS Furmani z Nitry, FS Partizán zo Slovenskej Lupči.

Vidieť môžete prácu a diela tradičných remeselníkov, zakúpiť si môžete domáce mäsové výrobky, vajcia masť, slaninu, lekváre a jablkovú šťavu..., navštíviť môžete ľudovú izbu zameranú na tradičné odievanie.
Pripravené sú tiež atrakcie pre deti - skákací hrad, trampolína, jazda na koni, maľovanie na tvár...
Súčasťou programu bude súťaž trojčlenných družstiev (pravidlá súťaže, ako aj súťažné disciplíny budú vyhlásené v úvode podujatia), víťazné družstvo získa hus :)

Téma festivalu je taká ako minulý rok a bude akýmsi „reparátom“, pretože v minulom roku sme nemali dosť občerstvenia pre účastníkov. Tento rok by sme to chceli napraviť a všetkých, čo k nám zavítajú pohostiť do sýtosti :)


 

Ne-tradičná hasičská súťaž

DHZ Baďan v spolupráci s obcou Baďan usporiadali Ne-tradičnú hasičskú súťaž o putovný pohár starostky obce, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti 90. výročia založenia DHZ Klastava. Konala sa 3. júna 2017 a bola spojená s darovaním krvi. „Hasičskú kvapku krvi“ mohli dobrovoľníci darovať v sále kultúrneho domu v Baďane od 08:00 – 10:00 hod. Zúčastnilo sa ho 22 darcov, z nich 17 túto vzácnu tekutinu aj darovalo. Medzi darcami boli aj traja prvodarcovia. Veľmi nás teší, že sa ich zišlo v takomto veľkom počte a podporili skvelú myšlienku organizátorov. Podnetom im bolo, to že pri zásahoch hasičov, či už sú to dobrovoľní alebo profesionáli, veľmi často dochádza k zraneniam. Pri vážnych úrazoch je takmer vždy potrebná transfúzia krvi a tak je každá kvapka tejto tekutiny v zápase o život  potrebná.

Hasičská kvapaka krvi od dobrovoľných hasičov

Po 10:00 hod. odštartoval hlavný program, ktorý starostka obce otvorila privítaním nastúpených súťažných hasičských družstiev, všetkých prítomných, osobitne tajomníčku ÚzV DPO Máriu Putišovú a predsedu ÚzV DPO promovaného právnika Vladimíra Slezáka. Následne boli členom DHZ Baďan udelené vyznamenania. Za zásluhy si ocenenie odniesla RNDr. Ľubica Kuková, za príkladnú prácu: Ján Majsniar, Milan Mácel, Ján Ondrejka, Ľubomír Víťaz, Tomáš Burčo, Peter Michal, Jozef Bajnok ml. a Gabriel Teliar. Udelené boli tiež vernostné stužky, a to: 10 rokov – RNDr. Ľubica Kuková a Ján Bajnok, 20 rokov – Milan Mácel a Ľubomír Víťaz, 40 rokov – Ján Kollár a 50 rokov – Ján Víťaz.

Udelenie vyznamenia za vernosť - 50 rokov Jánovi Víťazovi st.

Samotná súťaž začala „pretekom jednotlivca“, ktorého sa zúčastnilo 17 mužov a 1 žena. Po trati dlhej 50 m absolvovali vytiahnutie 3 hadíc typu „B“, ktoré pospájali a ťahali ich ľubovoľným spôsobom na určené miesto. Tam už bola pripravená hadica typu „C“ s prúdnicou, ktoré bolo treba preniesť  cez prekážku akou bola lavička, nasledovalo preskočenie kozy, rozvinutie hadice, zapojenie na rozdeľovač a ťahanie hadice s prúdnicou približne 10 m. Na ďalšom úseku museli prevaliť pneumatiku (chlapi 3x, ženy 1x), naskrutkovať sací kôš na savicu a záverečný šprint do cieľa.

Súťaž jednotlivca - Vladimír Vozár

S nástrahami tejto náročnej trati sa najlepšie popasoval domáci dobrovoľný hasič Peter Michal, s výsledným časom 0:44:37. Veronika Štefánková ako jediná žena, sa v tomto kolektíve nestratila a dosiahla výborný čas 0:48:13. Milo prekvapil aj mladý, len trinásť ročný súťažiaci, Samuel Kuka, ktorý pretekal spolu s mužmi s výsledným časom 0:55:56.

Ocenení v súťaži jednotlivcov (zľava: Peter Michal, Jozef Bajnok, Veronika Štefánková, Samuel Kuka, Ľubica Kollárová, Ľubica Kuková)

Po malej prestávke na obed pretek pokračoval súťažou požiarnych družstiev (PD), ktoré absolvovali „požiarny útok s vodou.“  Zapojilo sa ich 5 a to: DHZ Baďan, DHZ Bohunice, DHZ Ilija, DHZ Kalná nad Hronom a DHZ Svätý Anton.

Požiarny útok spočíval v naštartovaní stroja, zavodnení čerpadla, družstvo následne vytvorilo sacie dopravné vedenie a 2 útočné prúdy. Po ponorení  sacieho koša do vodného zdroja s vývevou (ten sa nachádzal pod úrovňou terénu), strojník zabezpečil dopravu vody a členovia PD  splnili úlohu zrazenia terčov prúdom vody. V tejto úlohe sme boli svedkom situácie, kedy DHZ Svätý Anton po dohode všetkých zainteresovaných opakoval pokus, po nešťastnom odtrhnutí savice.

Domáce DHZ Baďan pri požiarnom útoku

Po prvom útoku boli priebežne na prvom mieste členovia domáceho DHZ Baďan. Po absolvovaní druhého útoku ich o prvenstvo pripravili členovia DHZ Bohunice s výsledným časom 0:33:44, ktorí domácich prekonail len o 0:00:25. Na treťom mieste skončili členovia DHZ Kalná nad Hronom, štvrtí bol DHZ Ilija a piaty skončil DHZ Svätý Anton.

Ceny pre víťazov

Za priebeh súťaže a výsledky sú zodpovední: Ján Kollár, Milan Mácel, Tomáš Blaško, Jaroslav Kališek, Martin Komorník, Michal Kružlic, Marián Jány, Dalibor Kališek a Ľubomír Štefanka.

Všetkým prítomným by sme radi poďakovali za účasť a veríme, že v budúcnosti sa pri tejto príležitosti opäť stretneme.

 

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii.


 
Pridať reakciu
Text:
Podpis:


 

dnes je: 23.8.2017

meniny má: Filip

webygroup
ÚvodÚvodná stránka