Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Izba ľudového odievania

Ľudová izba bola v obci zriadená v roku 2001 pri príležitosti folklórneho festivalu Podsitnianske dni hojnosti. Nachádzala sa v budove vo vlastníctve Evanjelickej cirkvi a. v., pretože obec nemala vlastné priestory na jej zriadenie. Jednou z najväčších nevýhod umiestnenia tejto izby bolo, že sa nachádzala „mimo diania“, keďže všetky akcie a podujatia sa organizujú v centre obce. Nevhodné boli tiež priestory. Vzhľadom k tomu, že budova nebola vo vlastníctve obce, nemali sme možnosť ani dôvod investovať do jej rekonštrukcie.

Cirkevná budova, v ktorej bola zriadená ľudová izba

Interiér ľudovej izby v cirkevnej budove

V roku 2014 sme sa zapojili do projektu „Sieť múzeí – tradície, spomienky, história“, ktorého cieľom bolo vytvoriť sieť múzeí ako produkt vidieckeho cestovného ruchu, zostaveného zo špecifických ponúk jednotlivých múzeí.

V rámci tohto projektu sme „vytvorili“ izbu ľudového odievania. Ľudovú izbu sme „presťahovali“ do priestorov vo vlastníctve obce (bývalý klub mládeže, ktorý sa nevyužíval, resp. využíval sa minimálne) a tiež sme čiastočne zrekonštruovali interiér budovy.

Budova, v ktorej sa v súčasnosti nachádza ľudová izba

Postupne by sme chceli zrekonštruovať aj fasádu a celé okolie budovy. Rekonštrukciou by sme chceli podľa možností čo najautentickejšie priblížiť vzhľad pôvodného vidieckeho domčeka tak, aby sme zachovali čo najviac vidieckych prvkov a zaujímavostí. Aj ľudovú izbu sme sa snažili zariadiť čo najautentickejšie, aby súčasným aj budúcim generáciám pripomínala časy našich predkov.

Interiér ľudovej izby_1 (kuchyňa)

Interiér ľudovej izby_2 (kuchyňa)

Interiér ľudovej izby_3

Interiér ľudovej izby_4

Ľudová izba je zameraná na tradičné odievanie, kde okrem ukážky miestnych krojov a zariadenia, ktoré sa tu zachovali, sú pre návštevníkov vystavené aj nástroje a pomôcky na spracovanie konope (napr. česáky, kolovrátky, trlice, krosná a pod.).

Nástroje na spracovanie konope_1

Nástroje na spracovanie konope_2

Nástroje na spracovanie konope - krosná

Nástroje na spracovanie konope - krosná - osnova

Jedinečnosť  ľudovej izby spočíva v tom, že vystavené exponáty nie sú len na to, aby si ich návštevníci len obzerali a dozvedeli sa na čo slúžili. Za pomoci miestnych občanov si sami môžu vyskúšať napr. tkanie, pradenie.

V roku 2016 sme v rámci podpory z Programu obnovy dediny zrealizovali projekt pod názvom „posedenie na gazdovskom dvore“.  Cieľom projektu bolo upraviť verejné priestranstvo pri budove, v ktorej je zriadená ľudová izba. Vybudovali sme gang prekrytý škridlovou strechou, pergolu, pod ktorou sú osadené stoly s lavičkami a vybudovala sa tiež pec na pečenie chleba. Celé priestranstvo je skrášlené okrasnou zeleňou (slivka, krušpán, muškáty, nechtík, bylinky a pod.) Upravené verejné priestranstvo je určené nielen pre obyvateľov obce a chalupárov, ale aj pre turistov a cyklistov, ktorí obcou prechádzajú.

Exteriér budovy ľudovej izby pred realizáciou projektu

Exteriér budovy ľudovej izby po realizácii projektu

Gang, pec na pečenie chleba a posedenie pod pergolou

Bylinková záhradka pri peci na pečenie chleba

 

Ľudovú izbu môžu navštíviť tak, deti ako aj dospelý bez vekového obmedzenia.

 

Cenník:   

Jednotlivci – 1,00 €

Rodina (max. 5 osôb) – 3,00 €

Skupina (max. 20 osôb) – 10,00 €

 


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka